पश्चिमाले हामीलाई एक्लै छाडे : युक्रेनी राष्ट्रपति

युक्रेनी राष्ट्रपति भोलोदिमिर जेलेन्स्कीले पश्चिमा शक्तिले आफूहरूलाई एक्लै छाडेको गुनासो गरेका छन् । रूसले युक्रेनमाथि लगातार आक्रमण गरिरहँदा नेटो लगायत कतैबाट सहयोग नमिलेपछि उनले यस्तो धारणा व्यक्त गरेका हुन् ।

जेलेन्स्कीले भने, ‘हाम्रो पक्षमा लड्ने को छ ? म कोही पनि देख्दिनँ। युक्रेनलाई नेटो सदस्यताको ग्यारेन्टी गर्न को तयार छ? सबै डराए ।’ आफूले युरोपेली संघ (ईयू)का का सबै देशहरूलाई यो विषयमा सोधे पनि निरुत्तर भएको उनले स्पष्ट पारे ।

Janahitkari notice EYE

उनले भने, ‘मैले २७ युरोपेली नेतालाई सोधेँ‚ युक्रेन नेटोमा सामेल हुन्छ कि हुँदैन? कसैले जवाफ दिएनन् र सबै डराउँछन्। हामी कसैसँग डराउँदैनौं, न त हामी देशको रक्षा गर्न डराउँछौँ न रूससँग नै । दु:खका साथ भन्नुपर्दा अहिलेसम्म १३७ जनाको मृत्यु भएको छ भने ३१६ जना घाइते भएका छन् ।’

शुक्रबार उनले किभ छोडेर कहीँ पनि नजाने वचनबद्धता व्यक्त गरेका छन्। युक्रेनमा द्वितीय विश्वयुद्धपछि सबैभन्दा भीषण युद्ध भएको उनले चर्चा गरेका छन् । हाल राजधानी किभ प्रवेश गर्दै गरेका रूसी सैनिकलाई युक्रेनी सैनिकले रोक्ने प्रयास गरेका छन्। रूसले युक्रेनको जल, थल र आकाश तीनै क्षेत्रमा आक्रमण गर्दै आएको छ । रूसले बिहीबारदेखि नै युक्रेनका कैयौँ शहरमा गोलाबारी र क्षेप्यास्त्र प्रहार गर्दै आएको छ ।

अमेरिकी राष्ट्रपति जो बाइडेनले युक्रेनमा रूसी सेनाको हस्तक्षेपको विरोध गरे पनि अमेरिकी सेना त्यहाँ नजाने बताएका छन् । यसैगरी उत्तर एटलान्टिक सन्धि संगठन (नेटो)ले युक्रेनमा सेना नपठाउने स्पष्ट पारेको छ। नेटोका महासचिव जेन्स स्टोल्टबर्गका अनुसार नेटोले आफ्ना सैनिक दोनेत्स्क र लुहान्स्कमा पठाउन सक्ने तर युक्रेनभित्र नपठाउने निर्णय गरेको जानकारी दिएका छन् । बिहीबार बसेको नेटोको आपत्कालीन बैठकमा उक्त निर्णय भएको थियो ।

यो युद्धका कारण एक लाख मानिस विस्थापित भएको अनुमान गरिएको छ। बिहीबार अबेरसम्म रूसले चेर्नोबिल आणविक ऊर्जा केन्द्र कब्जा गरेको थियो । शुक्रबार सम्बोधनमा जेलेन्स्कीले भावुक हुँदैदुश्मनको पहिलो निशाना आफू र दोस्रो निशाना आफ्नो परिवार भएको बताएका छन्। रूसले युक्रेनलाई राजनीतिक रूपमा देशको राष्ट्रपतिलाई ध्वस्त पार्न चाहेको बताउँदै आफू कतै नजाने दाबी गरेका छन् ।

-thahakhabar

Health office
P & T Computers
Leave A Reply

Your email address will not be published.